Czy depilacja laserowa boli?

Depilacja laserowa to zabieg, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. To obecnie jedna z najskuteczniejszych metod usuwania zbędnego owłosienia, która pozwala trwale pozbyć się niechcianych włosków z różnych partii ciała. Większość osób zainteresowanych tym zabiegiem zastanawia się jednak nad tym, czy depilacja laserowa boli. To oczywiście zrozumiałe. Jak zatem jest w praktyce? Wyjaśniamy to w naszym artykule.

Na czym polega zabieg depilacji laserowej?

Depilacja laserowa to zabieg, który polega na niszczeniu niechcianych włosków za pomocą lasera. Zasada działania jest w tym przypadku stosunkowo prosta. Światło lasera jest pochłaniane przez znajdujący się we włoskach pigment, czyli melaninę. Energia przekształcana jest w tym procesie w ciepło, a jego kumulacja niszczy cebulki włosków, sprawiając tym samym, że ponownie nie odrastają.

Depilacja laserowa – czy to faktycznie działa?

Zabieg usuwania owłosienia laserem charakteryzuje się wysoką skutecznością i cieszy się naprawdę dobrymi opiniami. Warto jednak zaznaczyć, że zarówno jego efekty, jak i sam przebieg, zależą w dużej mierze od zastosowanej metody, a konkretniej używanego lasera. Co to właściwie oznacza? Otóż depilację laserową wykonuje się obecnie różnymi metodami. Do popularnych zalicza się na pewno powszechnie spotykana depilacja IPL, a także nowa jej forma, czyli depilacja SHR.

Depilacja laserowa IPL

O depilacji laserowej przez lata mówiło się głównie w kontekście klasycznych laserów IPL. Są one obecne na rynku już dosyć długo i choć są skuteczne, to mają pewne ograniczenia. Często wskazuje się chociażby na to, że na ich skuteczność wpływają takie czynniki jak np. karnacja czy kolor włosów. Z reguły lepsze efekty uzyskuje się w tym przypadku u osób o ciemniejszych i grubszych włoskach. Wynika to z większej ilości zawartej w nich melaniny. Oczywiście nie oznacza to, że takiej depilacji laserowej nie można przeprowadzić u osób o karnacji jasnej. Trzeba jednak wówczas liczyć się z tym, że efekty mogą nie okazać się w pełni zadowalające.

Depilacja laserowa SHR

Technologia stale się rozwija i oferuje coraz to nowsze rozwiązania, także w zakresie depilacji laserowej. W efekcie na rynku pojawiła się nowa wersja technologii IPL, a mianowicie technologia SHR, czyli Super Hair Removal. Różni się ona nieco zasadą działania – w technologii IPL wykorzystuje się impulsy krótkie, natomiast w SHR stosuje się promienie o różnej długości. Zwiększa to skuteczność zabiegu, a w połączeniu ze specjalną procedurą przesuwania głowicy urządzenia (In Motion) umożliwia efektywne usuwanie nawet cienkich i jasnych włosków.

Czy depilacja laserowa boli?

Skoro kwestie związane z zasadą działania i skutecznością mamy już za sobą, to czas przyjrzeć się najważniejszemu zagadnieniu naszego artykułu, a mianowicie temu, czy depilacja laserowa boli. Najczęściej odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Rzadko jednak taka odpowiedź okazuje się satysfakcjonująca, a więc za moment omówmy sobie to nieco szerzej.

Jeżeli zadajesz sobie pytanie o to, czy depilacja laserem boli, to być może masz z tyłu głowy dyskomfort związany z usuwaniem włosków depilatorem elektrycznym, woskiem czy za pomocą pasty cukrowej. Jeśli tak właśnie jest, to musisz wiedzieć, że depilacja laserowa jest z reguły zdecydowanie mniej bolesna. Nie zawsze oznacza to jednak, że nie boli wcale. W praktyce to, czy podczas zabiegu wystąpi pewien dyskomfort, zależy od wielu czynników. Kilka najważniejszych wymienimy sobie poniżej.

Od czego zależy to, czy depilacja laserowa boli?

Na potencjalny dyskomfort i odczuwanie bólu podczas zabiegu depilacji laserowej może wpływać naprawdę wiele czynników. Wymienia się wśród nich przede wszystkim:

  • indywidualny próg bólu – to, czy laser boli, uzależnione jest m.in. od indywidualnego progu bólu. Warto mieć bowiem świadomość tego, że każdy może odczuwać ból nieco inaczej i przy nieco innym natężeniu;
  • grubość włosków i ich kolor – z uwagi na to, że światło lasera jest pochłaniane przez zawartą we włoskach melaninę, laserowe usuwanie włosów może być bardziej bolesne dla osób o włoskach grubych i ciemnych. W takim przypadku zabieg przynosi zazwyczaj lepsze efekty, ale może wywoływać niestety większy dyskomfort;
  • depilowaną partię ciała – depilacja laserowa może powodować większy dyskomfort w przypadku usuwania włosków z wrażliwych partii ciała. Bolesna często okazuje się depilacja cienkiej czy mocno unerwionej skóry, jaką charakteryzuje się np. górna warga, okolice bikini czy pachy. Z kolei w przypadku depilacji laserowej nóg dyskomfort nie jest zazwyczaj duży;
  • urządzenia laserowe stosowane podczas zabiegu – wbrew pozorom sprzęt stosowany do depilacji laserowej także ma ogromne znaczenie. Zanim więc umówisz się na zabieg, sprawdź, z jakich urządzeń korzysta wybrany przez Ciebie gabinet;
  • umiejętności i doświadczenie specjalisty – wykonanie depilacji laserowej wymaga wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Kluczowe jest bowiem to, aby specjalista potrafił dopasować parametry lasera do indywidualnych cech danego klienta;
  • stan skóry – spory wpływ na odczuwanie bólu czy dyskomfortu może mieć stan depilowanej skóry. Podrażniona czy wysuszona skóra będzie wykazywać zwykle większą bolesność niż skóra zdrowa i odpowiednio nawilżona;
  • kolor skóry – w przypadku skóry o wyższej zawartości melaniny depilacja laserem może okazać się bardziej bolesna. Z tego względu przed zabiegiem usuwania zbędnego owłosienia laserem nie można się np. opalać.
Czy depilacja laserowa boli?

Dlaczego depilacja laserem boli?

Przyczyny bólu przy zabiegu depilacji laserem wynikają ze specyfiki działania tego urządzenia. Emitowaną przez nie wiązkę światła pochłania zawarta we włoskach melanina, przez co dochodzi do kumulacji ciepła. U osób z ciemniejszą karnacją i ciemnymi włoskami, które posiadają tej melaniny więcej, może pojawić się uczucie bólu.

Oprócz tego znaczenie mają także oczywiście czynniki wspomniane wyżej. Warto więc zadbać o właściwe przygotowanie do zabiegu, a także wybór sprawdzonego gabinetu.

Depilacja laserowa IPL czy SHR – która mniej boli?

Jak już wspomnieliśmy, to, czy zabiegi depilacji laserowej bolą, zależy m.in. od zastosowanych urządzeń. Musisz wiedzieć, że jeżeli chodzi o opisane przez nas wyżej metody, to zdecydowanie lepiej wypada w tym zakresie depilacja SHR. Dlaczego tak jest?

Istotny wpływ ma na to zasada działania urządzenia, które stosuje się do depilacji SHR. W przeciwieństwie do lasera stosowanego w tradycyjnym zabiegu depilacji laserowej nie emituje ono wiązki o dużej energii, a rozkłada swoje działanie na bardzo wiele impulsów słabszych. Z reguły depilację SHR określa się nawet jako bezbolesną, a jeżeli występują jakieś dolegliwości bólowe, to są one naprawdę minimalne.

Jak możesz zmniejszyć ból podczas depilacji laserem?

Chcesz wykonać zabieg depilacji laserowej, ale obawiasz się bólu? Musisz wiedzieć, że istnieją w tym zakresie pewne rozwiązania, które pozwalają zmniejszyć odczuwany dyskomfort. Wymienimy je sobie poniżej:

Odpowiednie przygotowanie skóry, którą poddajemy zabiegowi – przed depilacją laserową nie należy na pewno zażywać kąpieli słonecznych, czy też stosować peelingów chemicznych. Skóra powinna być w dobrej kondycji, bez podrażnień.

Depilacja laserem z systemem chłodzącym lub stosowanie specjalnych okładów chłodzących – w niektórych gabinetach laserowe usuwanie owłosienia wykonywane jest przy użyciu laserów z wbudowanym systemem chłodzącym. Często spotykaną praktyką jest poza tym stosowanie specjalnych okładów chłodzących, czy też miejscowych preparatów znieczulających.

Depilacja SHR – jak już wiesz, jest ona uważana za bezbolesną. Jeżeli więc obawiasz się, że odczuwany ból może okazać się dla Ciebie problemem, to polecamy Ci skorzystanie z tej właśnie metody. Stosujemy ją także w naszym salonie.

Uważne zapoznanie się ze wskazówkami kosmetologa – w praktyce czynników, które mogą zwiększać uczucie dyskomfortu podczas depilacji laserowej, jest naprawdę sporo. Zawsze więc dokładnie dowiedz się w gabinecie kosmetycznym, jak należy przygotować się do zabiegu. Koniecznie sprawdź też przeciwwskazania.

Dyskomfort po zabiegu depilacji laserowej – co zrobić?

Po zabiegu depilacji laserowej skóra może być lekko podrażniona czy zaczerwieniona. Lekki dyskomfort jest normalny i można złagodzić go np. poprzez stosowanie okładów chłodzących lub kremów łagodzących. Poza tym skórę należy też przez kilka dni oszczędzać, rezygnując np. z gorących kąpieli czy opalania. Podrażnienie związane z depilacją laserową powinno ustąpić samoistnie w ciągu kilku dni. Jeśli jednak tak się nie dzieje, lub też coś Cię zaniepokoi, skonsultuj się ze specjalistą, który wykonał zabieg bądź zasięgnij porady lekarza.

Usuwanie włosów laserem – o czym trzeba pamiętać?

Należy pamiętać o tym, że aby uzyskać trwały efekt, trzeba wykonać serię zabiegów depilacji laserowej, w odpowiednich odstępach czasowych. Pojedynczy zabieg trwa, w zależności od depilowanej partii ciała, od kilku do kilkudziesięciu minut. Miej też na uwadze, że laserowa depilacja powinna być przede wszystkim bezpieczna. Zapoznaj się z przeciwwskazaniami i nie lekceważ zaleceń.

Pozbycie się niechcianych włosków to ogromny komfort, na który warto się na pewno zdecydować. Jeśli rozważasz depilację laserową, serdecznie zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą. W Beauty Skin wykonujemy zabieg depilacji laserowej metodą SHR. To rozwiązanie, które zapewnia trwały efekt, jednocześnie minimalizując ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych.